11 wymówek, które powstrzymują cię od realizacji celu

11 wymówek, które powstrzymują cię od realizacji celu

wpis w: Rozwój osobisty | 0

Jak sobie wymyślisz cel, początkowo Twoja motywacja jest ogromna, normalnie góry byś przenosił. Jednak z czasem motywacja spada i szukasz wymówek. Czy nie miałeś tak? Ile razy powtarzałeś, że od poniedziałku zaczniesz biegać, ćwiczyć czy uczyć się angielskiego? Problem w tym, że ten właściwy poniedziałek nigdy nie nadszedł. Zawsze to zostałeś w pracy dłużej, byłeś zmęczony, autobus się opóźnił czy nastąpiły jakieś inne nieprzewidziane wydarzenie, przez które nie mogłeś rozpocząć swojego wymarzonego celu.

Poniżej wypisałem 11 wymówek, które powstrzymują Cię od realizacji celu:

1. Brak czasu

To najbardziej popularna wymówka. Nie mam czasu by zając się realizacją swojego celu, marzenia, bo niby kiedy mam to zrobić? Po pracy jestem zmęczony, muszę spędzić czas z rodziną, ugotować obiad, zrobić kolację. W weekendy sypiam dłużej, bo trzeba w końcu odespać tydzień a wieczorem odreagować ciężkie dni ze znajomymi.

Jak tylko chcesz znaleźć czas na pewno go znajdziesz. Zależy Ci aby osiągnąć cel?

2. Brak chęci

Nie chce mi się zrealizować celu. Jestem zmęczony lub mam inne ważniejsze powody, wolę oglądnąć telewizor – ile razy tak sobie wmawiałeś?

Jeżeli sam nie zaczniesz działać, cel nie przyjdzie do Ciebie.

3. Nie wiem od czego zacząć

A czy zdarzyło ci się powiedzieć „Ja już dawno bym to zrobił, ale nie wiem od czego zacząć”? Szukasz wiecznie materiałów w Internecie, szukasz książek, osoby co by ci pomogła zrobić pierwszy krok, ale nadal nic z tym nie robisz.

Ustal plan co tak naprawdę chcesz osiągnąć i w jakiej kolejności. Będziesz wiedział co robić.

4. Nie mam motywacji

Myślę, że po wakacjach będzie mi się chciało, teraz nie mam motywacji…

Na brak motywacji każdy może narzekać, jednak trzeba tak tworzyć sytuacje dookoła by działały na Ciebie pobudzająco. W taki sposób żebyś dążył do swojego celu, np. czytając mojego bloga, słuchając muzyki, audiobooków motywujących itp.

5. To na pewno mi się nie uda

Co się stanie jeżeli mi się nie uda? Te wymówkę wmawiamy sobie podświadomie. To taki strach zanim rozpoczniemy działania. Co zrobisz jak ci się nie uda? A no nic. Będziesz żyć dalej…

6. Nie widzę efektu

Poświęciłem swój cenny czas na naukę języka aż przez 3 dni i nie widzisz efektu… Chodzę na siłownie miesiąc i biceps jakoś znacznie nie urósł… Nie ma sensu czegoś zaczynać, bo nie widać efektów…

A kto powiedział, że Rzym zbudowali w jeden dzień?

7. Nie mogę się skupić

Ile razy zaczynam coś się uczyć lub pracować na komputerze coś mnie rozprasza. Nie ma sensu zaczynać.

W takim wypadku proponuję wyłączyć wszystkie rozpraszacze, np. dzwonek w telefonie, powiadomienie o poczcie czy nowych wiadomościach z portali społecznościowych. Poświęć ten czas wyłącznie dla siebie i wymarzonego celu.

8. Jestem za stary i już mi się nie chce…

Ile razy tak postarzałeś? Wiek nie ma znaczenia. Liczą się chęci. Chcesz rzeczywiście osiągnąć swój cel czy mieć o czym rozmawiać ze znajomymi? Jeżeli to drugie oznacza to, że nie traktujesz swojego celu poważnie. Nigdy go nie osiągniesz.

9. Nie stać mnie na osiągnięcie celu

Nie mam pieniędzy by osiągnąć swój cel…

Zacznij od małych celów, a na pewno dojdziesz do wielkiego wymarzonego – tego, który wydaje ci się obecnie drogi i nieosiągalny.

10. Brakuje mi wiedzy, więc nie ma sensu zaczynać…

Zmieniłbym zawód lub przebranżowił się, ale nie mam wiedzy, doświadczenia. Zrobiłbym stronę internetową, ale nie wiem jak… Potrafiłbym księgować i obsługiwać program do rozliczania księgowości, ale nie mam wiedzy, umiejętności…

Tak naprawdę wszystko zależy od chęci czy naprawdę zależy ci na osiągnięciu celu czy to są takie wybujałe ambicje, które nigdy się nie spełnią, … bo tego nie chcesz!

11. Brak pomysłu

Napisałbym książkę, ale nie wiem o czym, zrobiłbym stronę internetową, ale nie wiem jaką…

Aby osiągnąć swój cel musisz zastanowić się co tak naprawdę chcesz, czym ma być Twój cel i po co chcesz go osiągnąć. W innym wypadku nie ma sensu robienie czegoś po to żeby tylko robić…