5 sposobów jak lepiej zorganizować poranek

5 sposobów jak lepiej zorganizować poranek

wpis w: Rozwój osobisty | 0

Jest wczesne rano, budzik w telefonie komórkowym gra ulubioną melodie. Ty i tak klikasz 5 minut drzemki. Znowu melodia. Ponownie drzemka. Aż do minimalnego czasu jaki musisz poświęcić, żeby wyjść z domu do pracy lub do szkoły. Potem biegniesz do łazienki, może szybki prysznic, golenie, makijaż. Śniadanie w biegu albo już nie ma czasu żeby cokolwiek zjeść. Potem biegniesz na autobus, pociąg lub do samochody, żeby tylko zdążyć… Znasz te sceny? A co jeśli jeszcze musisz zawieźć dziecko do przedszkola czy z rana coś niespodziewanie załatwić?

Jeżeli tak w skrócie wygląda Twój poranek to jest szansa na lepsze zorganizowanie czasu. W kilku punktach poniżej przedstawiam kilka moich sposobów.

1. Wstań wcześniej

Jeżeli nie należysz do grona rannych ptaszków ustaw budzenie o 5 minut wcześniej niż planujesz pobudkę. Te 5 minut zabezpieczy na wypadek przedłużającej się drzemki lub innej niespodziewanej sytuacji.

 

2. Zaplanuj cały poranek

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie całego tygodnia w niedzielny wieczór. Już wtedy dobrze jest wiedzieć jak będzie wyglądał cały tydzień, a w szczególności każdy poranek. Zwróć uwagę ile czasu zajmie ci każda z porannych czynności. Na kartce papieru zrób krótki harmonogram jednego poranka. Dzięki temu zobaczysz jak czasowo to wygląda. Przykład:

6.30 wstanie z łóżka

6.35 prysznic

6.45 golenie/makijaż

6.55 przygotowanie śniadania

7.15 ubieranie

7.25 przygotowanie do wyjścia z domu

7.30 wyjście z domu

Tak szczegółowo zaplanowany poranek można zweryfikować czasowo przez pierwszy tydzień po jego wprowadzeniu i odpowiednio zmodyfikować według potrzeb. Taki harmonogram może uświadomić ile rzeczy jest do zrobienia rano. Jeżeli dodatkowo przygotowujesz dzieci do szkoły czy przedszkola schemat ten będzie bardziej rozbudowany i zabierał więcej czasu.

Każda czynność powinna zostać dokładnie przeanalizowana. Rano czas biegnie dwa razy szybciej niż popołudniu.

 

3. Przygotuj wszystko

Od lat stosowaną przeze mnie metodą jest wcześniejsze przygotowanie wszystkiego na następny dzień. Wieczorem dnia poprzedzającego ranek wiem już w czym pójdę do pracy, czyli gotowy zestaw ubrań tylko do ubrania, łącznie z bielizną i skarpetkami. Wstępnie mam przygotowane śniadanie, torba niezbędna do pracy czeka, aby ją tylko zabrać. Ponadto w jednym miejscu można sobie przygotować zegarek, telefon czy inne rzeczy niezbędne do zabrania.

 

4. Kontroluj czas

Wykonując każdą z zaplanowanych czynności w harmonogramie ranka, kontroluj czas czy nadal mieścisz się w zaplanowanych ramach czasowych. Jeżeli nie, oznacza to że coś jest nie tak lub po prostu za mało czasu zaplanowałeś na wykonanie danych czynności. Wtedy plan wymaga poprawy i ponownej weryfikacji.

Każda zaplanowana czynności ma odbyć się w odpowiednim momencie.

 

5. Przygotuj siebie i innych

Jeżeli nie mieszkasz sam, poza przygotowaniem wszystkiego dla siebie musisz zadbać by nie utrudniać rannego życia innym. Najlepiej wszystko tak zaplanować by nie wchodzić w konflikt z innymi domownikami, np. w walce o łazienkę. Poinformuj wszystkich, że ty będziesz tam przebywać w wyznaczonym czasie. Przygotuj wszystko co ci będzie niezbędne.

 

Powodzenia!