Dlaczego nie posiadasz marzeń?

Dlaczego nie posiadasz marzeń?

wpis w: Motywacja, Rozwój osobisty | 0

Do napisania artykułu zainspirował mnie czytelnik, który przesłał maila z zapytaniem co ma robić, kiedy nie ma żadnego, nawet najmniejszego marzenia. Chciałby wiele, ale niby posiada wszystko czego pragnie. Nie chce nic zmieniać. Nie ma jakiś szczególnych celów poza tymi, które musi zrealizować na co dzień, czyli chodzenie do pracy, załatwienie bieżących spraw, zaplanowanie urlopu.

Poruszany temat jest z jednej strony bardzo trudny, ale z drugiej strony osoba która nie posiada żadnych marzeń możliwe że jest już spełniona, osiągnęła wszystko czego pragnęła. To się rzadko zdarza, ale jednak. Osoby spełnione są osobami szczęśliwymi, ale pomimo takiego stanu posiadają cele i podnoszą poprzeczkę również swoim marzeniom.

Masz marzenia? NIE.

Pomyśl, może po prostu wydaje ci się, że nie masz żadnych marzeń. Bardzo rzadko się zdarza, żeby komuś nie zależało na niczym. Może twoje marzenia są mało realne? Nie możliwe do spełnienia? Musisz się zastanowić czy faktycznie tak jest. Uważam, że małymi kroczkami można dążyć do spełnienia marzeń, stawiając sobie małe cele. Ale jeżeli twoim marzeniem jest spotkać, np. Michaela Jacksona, niestety to marzenie się nie spełni. Piosenkarz nie żyje.

Osoba mówiąca, że nie ma marzeń może jest po prostu zbyt leniwa by do nich dążyć czy wyznaczyć sobie własną drogę? Jak to wygląda u Ciebie?

Ćwiczenie…

Pomyśl czy jest coś co wydaje ci się nierealne, a jest Twoim marzeniem? Wszystko co przyjdzie ci do głowy zapisz na czystej kartce A4.

Czy przygotowałeś już kartkę i długopis?

 

….

….

….

 

a więc teraz zapisz wszystko co przyjdzie ci do głowy.

Przykład: Chciałbym być dobrze zbudowany, chciałbym schudnąć, chciałbym płynnie mówić po francusku, chciałbym być dobrym szachistą, chciałbym dobrze gotować itp.

Udało ci się wypisać kilka przykładów? Na pewno tak. I tu zaczynają się schody. Zwykle przy tego typu marzeniach myślimy sobie: Na pewno mi się nie uda, to nie do spełnienia, to nierealne itd. Tak naprawdę cała moc czy nam się powiedzie jest w nas. Musisz tego tylko chcieć i w jakiś sposób zacząć działać.

Jeżeli podoba ci się jak ktoś gra na pianinie lub harfie i sam chciałbyś spróbować jak to jest, zrób to. Jest wiele możliwości…. pożycz od kogoś keyboard, kup samodzielny kurs, zapisz się na lekcje muzyki na danym instrumencie, poszukaj filmów instruktażowych w Internecie. Spróbuj coś czego do tej pory nie robiłeś.

Jeżeli od zawsze smakuje ci jak mama lub jakaś inna osoba gotuje fantazyjne potrawy. A sąm uważasz, że nie potrafisz tego robić, bo nawet wodę przypalisz, zacznij gotować. Spróbuj. Kup książki kucharskie, gazety kulinarne lub znajdź przepisy w Internecie.

Jeżeli wypełniłeś powyższe ćwiczenie i wypisałeś kilka punktów to na pewno posiadasz jakieś marzenia, nawet takie małe i skromne, ale prawdopodobnie niestety nie wierzysz że uda ci się je zrealizować lub jesteś zbyt leniwy by do nich dążyć. I krótko mówiąc wmawiasz sobie, że nie masz żadnych marzeń.

Kolejne ćwiczenie….

Włącz nastrojową muzykę, zamknij oczy. Stwórz w głowie własny idealny świat. Spójrz jak ty wyglądasz w tym świecie, jak wygląda otoczenie, pomieszkaj tam. Wyobraź sobie, że wszystko co tam się dzieje nie jest przypadkiem, dzieje się tak jak Ty tego chcesz. Wykreuj samego siebie jakbyś chciał się widzieć. Zobacz co cie otacza, jacy ludzie, czym się zajmujesz, jakie są Twoje największe problemy itp. Wszystko idealne tak jak chcesz: życie, rodzina, praca, samochód. A teraz otwórz oczy i wróć do rzeczywistości. Czy to co zobaczyłeś nie było piękne? Nie chciałbyś tam powrócić? Spróbuj w realnym życiu wprowadzić coś podobnego do tego co widziałeś w wyobraźni. Czas na zmiany… począwszy od wyglądu a skończywszy na zmianie pracy. Wszystko to co uważasz, że obecnie ci nie odpowiada.

Czym są marzenia?

Krótko ujmując marzeniami mogą być wielkie plany na przyszłość, ale także coś banalnego. Możesz marzyć o wielkich podróżach, ale możesz mieć marzenie by po prostu spotkać kogoś kogo dawno nie widziałeś. Marzenia to nic innego jak nadzieja, że coś się wydarzy i oczekiwanie na to „coś”. Stąd właśnie wielu osobom wydaje się, że nie mają żadnych marzeń. Dzięki nim życie staje się barwniejsze. Stanowią swego rodzaju ucieczkę w inną rzeczywistość, oderwać się od codziennych spraw. Małymi kroczkami realizowane są małe cele by osiągnąć WIELKIE marzenia.

Człowiek, który nie marzy – umiera

Życie bez żadnego celu byłoby bezsensowne. Można rzec dla marzeń żyjemy. Marzenia dają siłę. Napędzają ludzi. Nie marząc egzystujemy. Nie poruszamy się w żadnym kierunku, stoimy w miejscu. Bez sensowna jest taka sytuacja. W marzeniach mamy nadzieje, że jak zaczniemy działać to to czego pragniemy ma szanse się spełnić i nasze życie będzie lepsze. Będziemy szczęśliwsi i spełnieni. Jest takie powiedzenie „Człowiek, który nie marzy – umiera” wewnętrznie i starzeje się mentalnie.