Podejmuj SAM decyzje

Podejmuj SAM decyzje

wpis w: Rozwój osobisty | 0

Nie ma nic gorszego jak ktoś podejmuje decyzje za Ciebie. Ty nie masz wpływu na to co się dzieje dookoła. Może jest łatwiej ale tak naprawdę dryfujesz jak piłeczka. Ty jesteś piłeczką od ping ponga z 20 graczami. Każdy chce Cię odbić i odbija w różnych kierunkach, a Ty nie masz możliwości tego zmienić. Czy podoba Ci się taka sytuacja?

 

Krótka historia o Tomku…

Tomek to 40 letni mężczyzna. Dobrze zbudowany, ma żonę i dzieci. Wydawałoby się, że jest statecznym facetem, który jak na swój wiek ma wystarczającą wiedzę i doświadczenie. Wszystko w życiu poukładane. Lubi ciągle narzekać na pracę, na otoczenie. Godzinami traci czas przed telewizorem, oglądając mecze, filmy i kanały z wiadomościami, które w kółko powtarzają te same informacje. Analizując go wydaje się, że jest to całkiem w porządku człowiek, lubi piłkę nożną i jest na bieżąco z informacjami.

Jednak w sytuacjach gdzie trzeba podjąć decyzję, co ma zrobić, czy to wybrać urlop w Chorwacji czy wyjechać do Grecji, nie wie co począć. Przy wyborze krzesełka dla dziecka w supermarkecie zastanawia się godzinę czy wybrać zielony, a może lepszy będzie niebieski kolor. Lubi wszystko dokładnie przemyśleć, ale opinia żony to za mało. Poza tym Monika – jego małżonka jest osobą o spokojnym usposobieniu i raczej mrukiem niż osobą wylewną w słowach. Zatem zawsze dzwoni do mamy i w rzeczywistości decyzje podejmowane przez całe życie podejmuje jego mama. Dzwoni do niej z pierdołami czy zawieźć synka do lekarza z katarem czy lepiej żeby Monika wzięła opiekę i została z nim w domu. Czy kupić 3 arbuzy w promocji czy lepiej 2 kilogramy gruszek.

To są drobne, mogłoby się wydawać błahe sprawy, ale z każdym najmniejszym problemem dzwoni do swojej mamy, aby tak NAPRAWDE to ONA podjęła za niego decyzję.

 

Czy dorosły człowiek powinien tak postępować?

Moim zdaniem NIE. W życiu każdego z nas pojawiają się różne dylematy czy to wybór odpowiedniej szkoły, wybór drogi zawodowej, partnera – to tylko kilka przykładów. Wybory te nie są łatwe, ale to Ty powinieneś podjąć właściwą decyzję i przejść do kolejnego levela – realizacji wybranej przez Ciebie drogi i ponieść jej konsekwencje. To ty powinieneś przeżyć życie wybierając właściwą ścieżkę, a nie poddać się wyborowi kogokolwiek innego. Owszem możesz posłuchać rad, ale nie dzwonić i radzić się z każdą drobnostką i tak naprawdę realizować decyzję innej osoby. Jeżeli podjąłeś taką a nie inną decyzję a okaże się ona nie trafiona sam zbierzesz jej plony. W przyszłości będziesz bogatszy o to doświadczenie.

Jeżeli jesteś takim Tomkiem z mojego przykładu zastanów się czy jesteś wystarczająco dojrzały i czy faktycznie SAM nie potrafiłbyś podjąć decyzji, zamiast wypytywać wszystkich dookoła co masz zrobić z danym problemem.

Odpowiedz sobie na pytanie: Czy wiesz czego oczekujesz od życia i w jakim biegniesz kierunku? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi tak, wiem czego chce to zapewne kolejne decyzje podejmiesz sam. Nie będziesz dzwonić do nikogo z supermarketu z zapytaniem czy wybrać dla dziecka rowerek czy motorek, żółty czy zielony. Sam zdecydujesz jaki będzie odpowiedni dla Twojego malucha.

Czasem zdarza się, że podjęcie tej decyzji z niezrozumiałych dla nas przyczyn jest niemożliwe. Spróbuj zastanowić się z jakich przyczyn w ostatnim czasie SAM nie podjąłeś decyzji, a prosiłeś kogoś innego o pomoc.

 

Zbieraj doświadczenia

W przeszłości dokonywanie wyborów było jedną z kluczowych cech człowieka, które pozwalały przetrwać. Dzisiaj już nie są one tak wymagane ze względu, że już nie polujemy a idziemy do sklepu. Mamy możliwości.

Zauważ jednak, że wybory podejmujemy już od najmłodszych lat – już w piaskownicy dzieci podejmują decyzję albo-albo. Uczą się one także wybierać właściwą drogę i zaufać sobie, swoim możliwościom i podjętym wyborom, dzięki czemu przekonują się o skuteczności własnych decyzji. Stają się pewne siebie. Nawet wybierając złą opcje „nic się nie stanie”, mogą liczyć na swoich rodziców, bliskich.

 

Wiedz dokąd zmierzasz

Problem pojawia się gdy nie wiesz czego oczekujesz od życia, od samego siebie, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. A dzieje się tak, gdy podejmowałeś decyzje pod wpływem otoczenia czy po prostu jak przykładowy Tomek dzwonił do mamy i każda decyzja była decyzją mamy, a nie jego własna. Tak naprawdę nie były realizowane pragnienia Tomka a jego mamy. Trzeba to sobie uświadomić. Skrótowo można powiedzieć, ze nie posiada on swojej własnej tożsamości, nie ma wizji na samego siebie i nie do końca jest samodzielny. Dlatego kluczowe jest tu odpowiedzieć sobie po raz kolejny i szczerze czego oczekujesz od życia i w jakim biegniesz kierunku.

 

Dobry wybór, zły wybór

Jak już zastanowisz się dokąd zmierzasz pomyśl nad kompromisem co zrobić żeby ten cel osiągnąć. Czy jesteś w stanie zrezygnować z czegoś w zamian za inną korzyść. Ale pamiętaj decyzję podejmij SAM. Czy wolałbyś coś wykonać tak…. Czy tak….. Zastanów się i SAM zdecyduj.

Podjęta decyzje to krok który sprawił, że wybrałeś najlepszy z możliwych wariant, ale niekoniecznie dobry. Jak już podejmiesz decyzje i okaże się, że nowo zakupiona pralka nie ma połowy funkcji, o których marzyłeś może okazać się że decyzję podjąłeś zbyt pochopnie, ale SAM. Tu mamy pierwszy sukces. W tym złym wyborze zobacz także pozytywy, może ta pralka oszczędza więcej wody i energii elektrycznej niż ta z super funkcjami, a dodatkowo jest łatwiejsza w obsłudze. W najgorszym wypadku możesz ją sprzedać i kupić lepszy model. Doświadczenie jest Twoje i przy podejmowaniu kolejnych decyzji zastanowisz się dwa razy czy podejmując decyzję robisz to wystarczająco dobrze. Będziesz wiedzieć, że to Twoja decyzja a nie nikogo innego.

Inne spojrzenie na ten temat to takie, że jak sam nie pokierujesz swoim życiem to na pewno zrobią to za Ciebie inni. Ale to osobny temat na inny artykuł.