Uporządkuj wszystko

Uporządkuj wszystko

wpis w: Rozwój osobisty | 0

Aby nasza praca była efektywna najlepiej jest wszystko uporządkować. Dzisiaj pomogę ci wykonać to w biurku, komputerze oraz w szafie z ubraniami. W tych trzech obszarach zajmiemy się układaniem od nowa wszystkich rzeczy, a zbędne wyrzucimy.

Sam miałem z tym problem przez dłuższy czas. Uważałem, że wszystko może się kiedyś przydać. Oczywiście to kiedyś nigdy nie nastąpiło… Trzymałem stare gazety, bo znajdowały się tam ciekawe artykuły, książki z liceum, w tym nowe, które z powodzeniem można było sprzedać. Nieużywane ubrania zalegające w szafie. Kiedyś myślałem, że będę w nich chodził i ostatecznie nigdy ich już nie ubrałem. W końcu zrozumiałem, że jeżeli z czegoś nie skorzystałem przez ostanie dwa lata to prawdopodobnie nigdy tego nie wykorzystam. I wtedy zrobiłem porządek ze wszystkim. Pamiętaj aby dążyć do swojego celu musisz pracować w uporządkowanym środowisku.

BIURKO

Pracując przy biurku usuń wszystkie rozpraszacze. Przykładowo, jeżeli piszesz pracę magisterską na biurku powinien znaleźć się laptop, kartka papieru i długopis na ewentualne notatki. Pozostałe rzeczy wyrzuć. Porządek na biurku to porządek w umyśle. Przy czyszczeniu biurka zwróć uwagę, że powinny pozostać rzeczy których używasz na co dzień, np. kolorowe długopisy, karteczki, notes. Pozostałe rzeczy, których używasz sporadycznie schowaj do szuflady odpowiednio posegregowane.

KOMPUTER

Tu też nie ma ładu… prawda? Zacznij od uporządkowania Pulpitu. Sprawdź jakie znajdują się tam pliki i czy są potrzebne. Jeżeli nie, usuń je.

W jednym folderze stwórz kategorie tematyczne danych, które naprawdę są ci potrzebne, np. filmy, muzyka, praca magisterska, zdjęcia, projekt X, projekt Y itp. Pozwoli to na posegregowanie wszystkich plików, które potrzebujesz.

Zdaję sobie sprawę, że dyski są coraz większe i relatywnie tańsze i można przechowywać wszystko. Tak! Zgadza się, ale my szukamy sposobu by jak najszybciej odnaleźć się w gąszczu wszystkich plików.

SZAFA

Tu jest zwykle najgorzej. Każda rzecz jaką kupisz i ostatnio jej nie nosisz za jakiś czas na pewno się przyda, a może będzie modna?

Ja też z tym miałem problem. Kupowałem nowe koszule, t-shirty czy koszulki polo. Miałem kilka całkiem dobrych w domu, ale „wpadły mi w oko”. No i kupiłem. Pewnego dnia powstał problem, że dotychczasowa półka na takie rzeczy zrobiła się za mała. Pomyślałem sobie: – To nie możliwe! I wymyśliłem metodę, dzięki której odchudziłem swoją szafę. Polega o na tym, że wyrzucasz wszystkie ubrania z półki a następnie oglądasz dokładnie każdą i dzielisz je na dwie kupki: ubrania, w których często chodzisz oraz te których nie założyłeś ani razu przez ostatni rok.

Taki podział pozwala posegregować wszystkie ubrania i zrobić czystkę w szafie. W moim przypadku okazało się, że połowa ubrań zniknęła. Starsze koszule czy koszulki trzymałem z sentymentu, a bardzo rzadko w nich chodziłem, bo były sprane, bo coś mi już w nich nie odpowiadało, a żal było je wyrzucić.

Wkrótce szczegółowo opiszę ten i kilka innych sposobów na uporządkowanie rzeczy w poszczególnych obszarach.

Zdaję sobie sprawę, że nie łatwo jest pozbyć się starych rzeczy, ubrań czy plików. Należy to przemyśleć i usunąć je ze swojej przestrzeni. Jeżeli chodzi o dane komputerowe nie ma problemu z ich usunięciem, ale już książki, ksera czy ubrania trudno nam wyrzucić do kosza. Ja wcale nie namawiam cie na ich wyrzucenie na śmietnik. Można je oddać potrzebującym, specjalnym organizacjom, które zbierają takie rzeczy czy po prostu sprzedać.

A Ty jaki masz sposób na robienie porządków?