Wszystko o noworocznych postanowieniach

Wszystko o noworocznych postanowieniach

wpis w: Marzenia/Cele, Rozwój osobisty | 0

Wielkimi krokami kończy się obecny rok, wkrótce rozpocznie się następny. Wszędzie wszyscy mówią o postanowieniach noworocznych. Od Nowego Roku zaczynam biegać, muszę schudnąć, przestaje palić itp. Wytrzymanie w postanowieniach jest bardzo trudno jak nie mamy silnej woli.

Siłownie i kluby fitness w styczniu przeżywają oblężenie, w lutym i marcu sytuacja wraca do normy, czyli liczba osób tam chodzących jest na stałym poziomie.

 

Dlaczego?

Odpowiedz jest prosta. W okresie świątecznym jesteśmy mniej zestresowani, pełni optymizmu i motywacji.  Tworzymy iluzję, jaką chcielibyśmy aby spełniła się w następnym roku. Nasze cele są ogólne i jest ich zbyt dużo. Czasem te cele są nierealne – na pewno nie spełnią się. Marzymy, że cudownie byłoby jakby się udało je zrealizować. Ale nawet sami w to nie wierzymy.

 

Jak postanawiać?

  1. Usiądź i pomyśl nad swoimi postanowieniami
  2. Weź kartkę papieru i spisz wszystkie pomysły
  3. Przypomnij sobie jak minął rok ubiegły, co chciałeś zrealizować, co się udało a co nie
  4. Pomyśl co chciałbyś zmienić w sobie, co cię denerwuje, co zadowala
  5. Spójrz na każdy z wypisanych pomysłów i zastanów się nad realnością tych celów. Czy któreś postanowienie ma szanse do spełnienia?
  6. Nie wybieraj zbyt dużej liczby celów. Lepiej wybrać kilka (max. 3) niż nie zrealizować żadnego
  7. Określ konkretnie cel postanowienia. Nie może on brzmieć, np. przestanę palić. Lepiej będzie brzmieć, np. od marca całkowicie przestaje palić papierosy
  8. Określ daty, np. zmniejszę liczbę wypalonych papierosów do 2 szt. do 15 lutego, do 15 marca będę palić jednego papierosa. Od 30 marca nie palę żadnego.
  9. Opisz szczegółowo kilka swoich postanowień, określając datę i w razie braku motywacji lub chwili zwątpienia przeczytaj swoje postanowienie.

 

W tym wszystkim bardzo ważna jest motywacja i konsekwencja dążenia. Pamiętaj, że ta zmiana, twoje noworoczne postanowienie, ma być nagrodą, lepszym wydaniem Ciebie. Nie traktuj tego jako kary, gdyż stracisz motywację i po kilku dniach zapomnisz o  tegorocznych postanowieniach. A ostatecznie nic z tego nie wyjdzie.

 

Teraz do roboty i czekamy na Nowy Rok!